Zarówno lekarz pediatra, jak i neonatolog towarzyszą naszym maluchom od początku ich życia. Jakie są wiec różnice między pediatrą a neonatologiem, czym się zajmują i za co są odpowiedzialni? Zastanawiasz się czym zajmuje się pediatra a czym neonatolog? Oto odpowiedź jakie są różnice: neonatolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem schorzeń w okresie prenatalnym i noworodkowym, pediatra zaś to lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem dzieci od urodzenia do 18 roku życia oraz monitorowaniem rozwoju dziecka oraz profilaktyką.
Kiedy idziemy do pediatry, a kiedy do neonatologa?
Wahasz się – neonatolog czy pediatra? Pod opieką neonatologa znajdują się dzieci, u których podejrzewa się zaburzenia rozwoju, wynikające z wielu czynników, ale także bada zdrowe dzieci po porodzie, u których nie wystąpiły żadne komplikacje. Najczęściej leczą dzieci w poradniach neonatologicznych, na oddziałach szpitalnych i oddziałach intensywnej terapii noworodków. Głównie pod opiekę neonatologów trafiają dzieci z powodu przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej, wad wrodzonych, zaburzeń wzrostu płodu i innych chorób związanych z życiem płodowym i po porodzie. Jeżeli są ku temu wskazania neonatolog znajduje się przy porodzie lub cięciu cesarskim. Pod opieką pediatry powinno znajdować się każde dziecko od urodzenia do 18 roku życia, monitoruje on bowiem zdrowie fizyczne i psychiczne dziecka. Pediatra jest lekarzem pierwszego kontaktu – oznacza to, że do poradni pediatrycznej, wybranej po urodzeniu dziecka, kierujemy się w pierwszej kolejności z objawami, które nas niepokoją. Pediatra również jest lekarzem kierującym do innych specjalistów oraz na różnego rodzaju badania, informuje o możliwości szczepień. Pediatrzy przyjmują w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), na oddziałach pediatrycznych w szpitalach oraz na wizytach domowych i w prywatnych klinikach pediatrycznych.
Jeżeli nadal masz wątpliwości, co do tego czy powinieneś zgłosić się ze swoim dzieckiem do neonatologa czy pediatry skontaktuj się z poradnią pediatryczną lub przychodnią, która pełni dyżur pediatryczny i poradnią neonatologiczną telefonicznie, tam uzyskasz niezbędne informacje.