Kiedy udać się z dzieckiem do pediatry?

Zanim nasz maluszek skończy miesiąc należy wybrać pediatrę, u którego w pierwszym roku życia dziecka powinniśmy pojawić się na minimum 7 wizytach kontrolnych oraz szczepieniach. Nie unikniemy jednak chorób, przy których wizyta u pediatry będzie koniecznością. Kiedy i z jakimi objawami należy udać się z dzieckiem do pediatry?

Lekarz pediatra – jakie objawy wskazują na konieczność wizyty? Lekarz pediatra leczy wiele chorób dziecięcych. Pierwszym niepokojącym objawem, z którym powinniśmy zgłosić się do naszego pediatry jest gorączka powyżej 38 stopni, utrzymująca się 2-3 dni, której nie możemy zbić lekami dostępnymi w aptekach. Jeśli dziecko jest apatyczne, odmawia przyjmowania płynów, pokarmów nie należy zwlekać z wizytą u pediatry, gdyż może być to pierwszy z objawów rozwijającej się infekcji.

Zastanawiasz się czy udać się z dzieckiem do pediatry, kiedy pojawi się katar i kaszel? Jeśli jest to katar uniemożlwiający dziecku oddychanie i jedzenie, ma kolor żółto-zielony powinniśmy skonsultować to z lekarzem pediatrą. Kaszel, często będący wynikiem spływającej wydzieliny po tylnej ścianie gardła lub zalegania jej w drogach oddechowych także jest jednym z objawów, które powinniśmy skonsultować z pediatrą. Zarówno kaszel mokry, jak i ten „szczekający” powinien zwrócić uwagę rodzica, gdyż może być objawem np. zapalenia krtani.

Lekarz pediatra również powinien zbadać mocno zaczerwienione gardło. Ból gardła uniemożliwiający dziecku przełykanie lub mówienie może być objawem ostrego zapalenia migdałków, spowodowanym zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym, czego nie wolno bagatelizować i należy niezwłocznie udać się na wizytę. Ból ucha, przy którym dziecko staje się płaczliwe, drażliwe, okolica ucha jest wrażliwa na dotyk to kolejny z objawów, z którym należy udać się do pediatry. Ból ucha to nie tylko infekcja wirusowa, ale też może świadczyć o ostrym zapaleniu ucha środkowego lub ciele obcym znajdującym się w jego wnętrzu.

Czy wizyta u pediatry jest niezbędna przy biegunce i wymiotach? Są to bardzo uporczywe dolegliwości, które, szczególnie u najmłodszych dzieci, bardzo szybko mogą doprowadzić do odwodnienia i wycieńczenia małego organizmu. Jeśli Twoje dziecko wymiotuje, nie przyjmuje płynów, a biegunka, czyli więcej niż 3 płynne lub półpłynne wypróżnienia na dobę, często z zauważalnym śluzem i towarzyszącej temu gorączce lub stanem podgorączkowym należy niezwłocznie udać się do pediatry. Kolejnym z niepokojących objawów są różnego rodzaju zmiany skórne lub wysypka. Każda zmiana na skórze naszego malucha powinna być dla pewności i naszego spokoju skonsultowana z pediatrą, zwłaszcza, jeśli towarzyszy im świąd lub pieczenie.

Jeżeli wciąż zastanawiasz się kiedy udać się z dzieckiem do pediatry skorzystaj z porady telefonicznej zanim osobiście umówisz się na wizytę.

Cennik Lokalizacja 📞Zadzwoń