Czym jest skolioza?

Skolioza to schorzenie kręgosłupa, dotykające w różnym stopniu zaawansowania 70% społeczeństwa, w praktyce leczona u 10%. Odpowiemy więc na pytanie: czym jest skolioza? Skolioza to choroba kręgosłupa, zdaniem lekarzy błędnie nazywana „bocznym skrzywieniem kręgosłupa”, gdyż to skrzywienie następuje na trzech płaszczyznach, jest trójpłaszczyznowe. O skoliozie możemy mówić wtedy, kiedy na zdjęciu rentgenowskim w ustawieniu przednio-tylnym odchylenie wynosi więcej niż 10 stopni. Kręgosłup przybiera kształt litery S.

Skoliozy ze względu na kąt skrzywienia możemy podzielić na skoliozę: I stopnia – między 10 a 24 stopnie, II stopnia – między 25 a 45 stopni, III stopnia – o kącie 50 stopni i powyżej. Należy również wspomnieć, że skolioza, będąca schorzeniem kręgosłupa, ma bezpośredni wpływ na działanie innych narządów, ponieważ dochodzi do deformacji, np. klatce piersiowej, miednicy i kończynach dolnych. Upośledza to takie funkcje jak krążenie, trawienie i oddychanie.

Kto i dlaczego choruje skoliozę?

Szacuje się, że skolioza, w rożnym stopniu, dotyka około 70% społeczeństwa, a leczy się tylko 10%. Wynika to ze stopnia zaawansowania choroby, od stopni nachylenia skrzywień. Choroba najczęściej dotyka dzieci, na różnych etapach ich rozwoju: skolioza niemowlęca i wczesnodziecięca – rozpoznaje się ją między 6 miesiącem a 3 rokiem życia dziecka, skolioza dziecięca – rozpoznaje się ją między 3 a 10 rokiem życia i skolioza młodzieńcza, pojawiająca się w wieku dojrzewania. Chorobę można podzielić na czynnościową, czyli „nabytą” i strukturalną – wynikającą z wad wrodzonych.

Objawy skoliozy.

Pierwszymi objawami skoliozy, jakie możesz na własną rękę zauważyć u swojego dziecka to: nierówność bioder, barki i łopatki ustawione w nie równej linii, pochylenie ciała, krótsza jedna z nóg, krzywy kręgosłup, wypukłość z jednej strony pleców.

Rozpoznanie i leczenie skoliozy.

W zależności od zaklasyfikowania skoliozy, jako czynnościowej lub strukturalnej, od stopnia nachylenia skrzywień w kręgosłupie i stanu zdrowia dziecka dobierane jest indywidualna droga leczenia i rehabilitacji. Podstawą jest wizyta u pediatry, który jest lekarzem kierującym do specjalisty, którym w tym przypadku jest ortopeda. To lekarz ortopeda, jako specjalista od kręgosłupa na podstawie wywiadu, badań wystawia diagnozę i kieruje ku dalszym działaniom zmierzającym do poprawienia stanu zdrowia i wyzdrowienia dziecka.

Pediatra Lublin

Cennik Lokalizacja 📞Zadzwoń