Dlaczego warto inwestować w rozwój mowy u dzieci – rola logopedy w rozwoju dziecka. Rozwój mowy jest kluczowym etapem rozwoju człowieka. To dzięki słowom możemy wyrażać nasze emocje, komunikować się z innymi ludźmi, uczyć się i poznawać świat. Rozwój mowy to długotrwały proces, który zaczyna się już w czasie życia płodowego. Jego prawidłowy przebieg ma wpływ na funkcjonowanie dziecka w społeczeństwie i należy go wspierać już od pierwszych dni życia. Dzisiejszy wpis poświęcimy właśnie wartości mowy. Podpowiemy, kiedy warto skorzystać z pomocy logopedy i jak samodzielnie, w domowym zaciszu rodzice mogą wspierać rozwój swojego malucha.
Rozwój mowy u dzieci – jak przebiega?
Mowa, czyli sposób przekazywania konkretnych informacji za pomocą przyjętego języka zaczyna rozwijać się jeszcze w okresie prenatalnym. Już około 6 miesiąca ciąży, płód słyszy dźwięki docierające z zewnątrz a także głos matki. Rozwój słuchu płodu jest bezpośrednio związany z umiejętnością zapamiętywania, która wypracowuje się w okolicach 8 miesiąca. Głos matki zostaje nie tylko rozpoznany, ale także zapamiętany – tembr, rytm i melodyczność zostają zakodowane w mózgu płodu. Pierwszy rok życia dziecka to moment, w którym następuje gwałtowny rozwój mowy. Zgadza się, mowy. Płacz o zmiennej tonacji, głurzenie a następnie wesołe gaworzenie są niezwykle istotnymi kamieniami milowymi z perspektywy rozwoju mowy. Dziecko komunikuje się z nami bez słów! W miarę wkraczania na kolejne etapy rozwoju pojawiają się pierwsze słowa, kolejno proste zdania aż w końcu dziecko zmienia się w małego dyskutanta – ciekawego wszystkiego, co go otacza i zdolnego to opisać. Mózgi dzieci są niezwykle chłonne w tym okresie i należy to jak najlepiej wykorzystać.
Rozwój mowy a rozwój społeczny
Prawidłowy rozwój mowy wpływa bezpośrednio na rozwój poznawczy i emocjonalny dziecka. Umiejętność mówienia to nie tylko składanie poprawnych gramatycznie zdań na lekcjach języka polskiego. Prawidłowy rozwój mowy pozwala na:
- Komunikację emocjonalną: Dzieci, które mogą swobodnie wyrażać emocje, łatwiej radzą sobie z frustracją, nawiązują więzi i potrafią nawiązywać zdrowe relacje z rówieśnikami.
- Rozwój społeczny: Umiejętność komunikacji umożliwia lepsze funkcjonowanie w grupie, co jest szczególnie ważne przy wchodzeniu dziecka w wiek przedszkolny i szkolny.
- Rozwój zdolności poznawczych: Rozwijając mowę, dziecko rozwija zdolność do abstrakcyjnego myślenia, planowania, zapamiętywania i organizacji wiedzy. Dzięki temu łatwiej przychodzi mu nauka i ma mniejsze problemy z koncentracją.
Czy pomoc logopedy zawsze jest konieczna?
Tak naprawdę, każde dziecko jest inne i uczy się w inny sposób i w różnym tempie. Jeśli jednak Twój maluch nie odbiega szczególnie rozwojem mowy od swoich rówieśników, to najprawdopodobniej nie masz się czym martwić. Czasami zdarza się, że u dzieci pojawiają się wady wymowy, które samoistnie ustępują (na przykład w czasie wymiany zębów mlecznych na stałe). Sygnałom, które powinny skłonić rodziców do zapisania swojego malucha do logopedy poświęciliśmy osobny wpis ➔ o, [TUTAJ]. Jednak odpowiedź na zadane pytanie brzmi: nie, nie zawsze.
Rola logopedy w rozwoju mowy
Natomiast, jeśli zaniepokoiły Cię objawy, które zauważyłeś, drogi Rodzicu, u swojego dziecka, nie zwlekaj z wizytą. Odkładanie jej „na później” może mieć opłakane skutki. No dobrze, ale jak logopeda może pomóc Twojemu dziecku? Oto najważniejsze zalety terapii logopedycznej:
- Zwiększa pewność siebie dziecka i wiarę we własne możliwości: Dziecko, które potrafi sprawnie komunikować się z rówieśnikami i jest zrozumiane, staje się pewne siebie w kontaktach z innymi.
- Usprawnia proces nauki i zapamiętywania: Dobre podstawy językowe są kluczowe dla sukcesów w nauce, zwłaszcza w nauce pisania i czytania.
- Redukcja stresu: Dziecko, które potrafi komunikować swoje myśli i uczucia rzadziej czuje frustracje z powodu niezrozumienia lub poczucia braku sprawczości.
Jak możesz wspierać rozwój mowy u swojego dziecka?
Poza regularnymi wizytami w gabinecie logopedycznym, Ty także możesz wiele zdziałać w kwestii rozwoju mowy swojego malucha. Staraj się jak najczęściej mówić do swojego dziecka – wyraźnie, bez „zmiękczonych” wersji słów (rower, nie lowel). Czasami nieświadomie przekazujemy dzieciom nieprawidłowe wzorce, które mogą skutkować zaburzeniami mowy. Zainwestuj w czytanki logopedyczne i książeczki z ćwiczeniami dla dzieci. Spraw, by trening mowy był dla dziecka przyjemny i komfortowy. Warto dodać do codziennej rutyny zabaw piosenki logopedyczne. Zobaczysz jak świetnie możecie się wspólnie bawić, jednocześnie ćwicząc praktyczne umiejętności mowy u Twojego dziecka.
Logopeda w Lublinie – inwestycja w przyszłość Twojego dziecka
Inwestycja w terapię logopedyczną to inwestycja w lepsze jutro Twojej pociechy. Im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie kroki a dziecko zostanie otoczone opieką logopedy, tym większe ma szanse na „nadrobienie zaległości” i znaczną poprawę jakości życia. W gabinecie Apsik oferujemy kompleksową opiekę logopedy dla dzieci na każdym etapie rozwoju. Kliknij TUTAJ- logopeda Lublin i sprawdź, co możemy zrobić dla Twojego malucha!